Polecamy

Do czego jest nam potrzebne OC sprawcy wypadku i jak je sprawdzić?

Co znaczy skrót OC?

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC dla samochodu osobowego

Autocasco jest rodzajem dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, obejmującego samochód oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe. Ile kosztuje AC i co w przypadku, jeśli jesteśmy zainteresowani autocasco, a nasz samochód ma więcej niż 10 lat?
 

AC samochodu osobowego 


Autocasco ubezpiecza maszynę przed zniszczeniem, uszkodzeniem i kradzieżą. Obejmuje ono przede wszystkim ubezpieczenie od pożarów, wybuchów, powodzi, huraganów, lawin, gradu i innych zjawisk atmosferycznych, a także od kradzieży, uszkodzeń przez zwierzęta lub osoby trzecie oraz od wypadków i kolizji z pojazdami, ludźmi i zwierzętami przebywającymi poza pojazdem.  Autocasco nie dotyczy przypadków takich jak: kradzież samochodu związana z lekkomyślnością kierowcy, szkody spowodowane umyślnie lub pod wpływem alkoholu, uszkodzenia powstałe w wyniku użytkowania pojazdu, jego naprawy lub konserwacji, jak również szkody wynikające z rażącego niedbalstwa lub powstałe w związku z ruchem pojazdu nieposiadającym ważnej rejestracji i badania technicznego.


AC samochodu powyżej 10 lat


Niestety, im starszy samochód, tym mniejsza liczba ubezpieczycieli gotowych udzielić AC. Z tego względu coraz bardziej popularne staje się ubezpieczenie minicasco, będące zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż standardowe AC, ponieważ obejmuje ono mniejszy zakres ubezpieczenia. W przypadku minicasco składka wynosi jedynie kilkadziesiąt złotych rocznie. Najważniejsze, by przy zawieraniu umowy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia. Warto zauważyć, że wartość samochodu spada z roku na rok, dlatego pełny zakres ubezpieczenia AC może nie być konieczny. InterRisk, Concordia, Proama, HDI i Benefia oferują możliwość wykupienia AC dla samochodu mającego powyżej 12 lat, Generali powyżej 13, natomiast Uniqa, Gothaer, Link4, MTU, AXA Direct, Aviva i You Can Drive - aż do 15 lat istnienia auta. Ubezpieczenie samochodu mającego kilkanaście lat to z reguły ubezpieczenie w wersji podstawowej, którego odszkodowanie pomniejszone jest o udział własny, a więc o 10 lub 20%. Towarzystwo ubezpieczeniowe niejednokrotnie zastrzega sobie również prawo do wypłaty zaledwie 20-40% wartości części użytych do naprawy powypadkowej. Warto jednak zaznaczyć, że skorzystanie z opcji AC dla kilkunastoletniego auta wciąż opłaca się bardziej, niż prowadzenie napraw na własny koszt.


AC samochodu - koszty 


Koszty AC zależą przede wszystkim od wieku i od wartości pojazdu. Wpływa na nie także miejscowość, w której wykupujemy polisę ubezpieczeniową (im mniejsza miejscowość, tym mniejszy wydatek) oraz lata doświadczenia za kierownicą - w tym wypadku starsi kierowcy zapłacą mniej. Zdarza się, że przy przeliczeniu polisy istotny jest także wykonywany przez klienta zawód. Cenę AC warunkuje również zakres autocasco. Może on zawierać wymianę części i naprawę pojazdu na podstawie kosztorysu przedstawionego przez warsztat samochodowy lub wymianę na oryginalne części i naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Oczywiście zdecydowanie droższy jest wariant drugi. Najbardziej opłacalny cenowo jest wybór pakietu OC i AC. Samo AC niekoniecznie musi być drogie, szczególnie w przypadku posiadania sporych zniżek i samochodu, którego wartość nie przewyższa 20 lub 30 tysięcy złotych. W takim wypadku możliwe jest otrzymanie pakietu OC+AC za jedyne tysiąc złotych! Standardowo pakiet ten osiąga jednak wyższe sumy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Szkoda całkowita AC

AC, czyli Autocasco, to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, gwarantujące wypłatę...

Co obejmuje ubezpieczenie autocasco?

Autocasco to całkowicie dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych od...

Cena ubezpieczenia autocasco

Autocasco ubezpiecza maszynę przed zniszczeniem, uszkodzeniem i kradzieżą. Obejmuje ono...