Polecamy

Dodatki do polisy OC – na które warto się zdecydować?

Czy warto korzystać z porównywarek internetowych?

Porady ubezpieczeniowe

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Ubezpieczenie OC jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego zadaniem jest ochrona posiadaczy pojazdów mechanicznych od ponoszenia odpowiedzialności za szkody wyrządzone zarówno ruchem, jak i postojem ubezpieczonych pojazdów, a jego posiadanie jest obowiązkowe.


Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC


Teoretycznie nie można wypowiedzieć umowy ubezpieczenia OC w trakcie jej trwania, jednak- zgodnie z przepisami - w kilku przypadkach istnieje taka możliwość. Dotyczą one zmiany dotychczasowego ubezpieczyciela, wykupienia polisy u innego ubezpieczyciela i braku wypowiedzenia poprzedniej umowy, a także zawarcia umowy OC na odległość oraz zmiany ubezpieczyciela po nabyciu pojazdu z ważnym OC. Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można nastąpić także w przypadku kradzieży samochodu lub w razie wystąpienia szkody całkowitej.


Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę 


To proste! Tak naprawdę wystarczy jedynie dostarczyć wypowiedzenie umowy OC osobiście, mailowo lub listownie do siedziby ubezpieczyciela dzień przed tym, zanim przestanie ona obowiązywać. W przypadku, gdy zapomniałeś o terminie zakończenia umowy, a pragniesz zmienić ofertę, możesz złożyć odpowiedni druk u swojego ubezpieczyciela zaraz po wykupieniu OC u innego. Gdy wyrejestrujesz auto w przypadku jego utracenia bądź przebywania za granicą, na odstąpienie od umowy masz 30 dni. Kupiłeś używany samochód z ważnym ubezpieczeniem? Wypowiedz swoją umowę w dowolnym momencie, ale pamiętaj, że OC poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie!

wypowiedzenie umowy oc


Wypowiedzenie umowy OC - wzór 


Wypowiedzenie umowy OC należy dostarczyć pisemnie. Wzór wypowiedzenia umowy można pobrać ze strony internetowej swojego towarzystwa ubezpieczeniowego lub przygotować samodzielnie. Sam dokument koniecznie musi zawierać dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, a także numer wypowiadanej polisy, dane ubezpieczonego samochodu i powód wypowiedzenia umowy. W powodzie wypowiedzenia umowy warto pokusić się o przytoczenie podstawy prawnej. Co istotne, pisemna rezygnacja z ubezpieczenia musi być podpisana własnoręcznie, pełnym i czytelnym imieniem i nazwiskiem.


Gdzie wysłać wypowiedzenie umowy OC? 


Wypowiedzenie umowy OC należy wysłać bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela. W większości przypadków można tego dokonać mailowo, przesyłając skan dokumentu. Oczywiście można to zrobić także za pośrednictwem Poczty Polskiej w formie rejestrowanej przesyłki, przez agenta sprzedającego polisy danego towarzystwa ubezpieczeniowego, dzięki firmie kurierskiej lub osobiście w placówce. Należy pamiętać, że wypowiedzenie można złożyć w dowolnym momencie, jeśli rezygnujemy z danego ubezpieczyciela z powodu nabycia auta z ważną polisą, niezwłocznie zaś wtedy, gdy mamy zamiar wyrejestrować samochód. W razie odstąpienia od umowy zawartej na odległość, istnieje 30 dni na złożenie rezygnacji. We wszystkich pozostałych przypadkach wypowiedzenie musi dotrzeć najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem polisy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi...

​ Życie bez ubezpieczenia jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykownym posunięciem. Warto...

Czy warto korzystać z porównywarek...

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...