Polecamy

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Już nie tylko warszawiacy! Ceny ubezpieczenia OC rosną także w...

Porady ubezpieczeniowe

Czy warto korzystać z porównywarek internetowych?

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie. Zasadniczo, podobnie rysuje się sprawa z innymi zakupami. Nie da się ukryć, że cena stanowi jeden z decydujących czynników przy wyborze. Aby sprostać wymaganiom klienta, specjalnie w tym celu powstały porównywarki cen. Ubezpieczenia nie są tu wyjątkiem. Pozostaje tylko pytanie, na ile podane ceny będą realne i czy można w pełni zaufać takiemu wynalazkowi?

Zaufanie można okazać w momencie, gdy zakres, który obejmują ubezpieczenia, jest zbliżony. W Polsce istnieje jeden taki wypadek i dotyczy ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wynika to stąd, że to jedno ubezpieczenie jest w naszym kraju obowiązkowe dla wszystkich kierowców, a jego minimalny zakres ustala ustawa. Upraszczając, można powiedzieć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje swoim klientom ten sam zakres minimalny, a więc w tym przypadku kierowanie się ceną jest jak najbardziej uzasadnione. Niestety, tylko w tym. Nie tylko ubezpieczenie OC warto kalkulować, warto sprawdzić też oferty od firm leasingowych, najłatwiej za pomocą kalkulatora: https://auto-online.pl/hmzv/prosty-kalkulator-leasingowy.html

Inne ubezpieczenia są dobrowolne i nie trzeba ich mieć jako podstawowe wyposażenie swojego pojazdu. Z tego względu oferowane przez towarzystwa ubezpieczenia są różne jeżeli chodzi o zakres, a co za tym idzie porównywanie ich ceny staje się bezcelowe. AC oferowane przez na przykład "direct" różni się diametralnie od tego oferowanego przez PZU i jest to naturalne. W tym wypadku ważniejszym wyznacznikiem od kosztu ubezpieczenia powinny być usługi, których możemy się po nim spodziewać. Należy zastanowić się, czego oczekujemy i czy polisa będzie obejmować dane rodzaje ryzyka. W tym momencie zaznaczę, że według mnie najlepszą opcją jest ubezpieczenie "all risk".

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczeń nieruchomości. Zobaczmy, na co warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim na "rażące niedbalstwo", czyli gdy na przykład zapomnimy wyłączyć kuchenkę gazową i powstanie pożar, czy dostaniemy rekompensatę od ubezpieczyciela? Po drugie na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli gdy zalejemy mieszkanie sąsiada, to czy nasza polisa będzie w stanie pokryć i takie szkody? Te dwie rzeczy zdecydowanie podwyższają "moc" polisy. Oczywiście, jeśli są w niej zawarte. Warto rozważyć, czy chcemy zapłacić więcej, ale czuć się bezpiecznie w takich nieprzewidzianych sytuacjach, czy wolimy zaoszczędzić. 

Odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi: tak, warto korzystać, ale tylko przy wyborze ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów osobowych. Inne przypadki wymagają dokładniejszej analizy pod kątem zakresu usług oferowanych przez ubezpieczalnię. Warto pamiętać, że tańsze ubezpieczenia mogą oferować mniejszy wachlarz usług. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi...

​ Życie bez ubezpieczenia jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykownym posunięciem. Warto...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...

Jak sprawdź OC sprawcy wypadku?

Już od lutego 2012 roku jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić, czy sprawca danego pojazdu...