Polecamy

Szkoda całkowita AC

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Porady ubezpieczeniowe

Jak sprawdź OC sprawcy wypadku?

Już od lutego 2012 roku jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić, czy sprawca danego pojazdu posiada wykupione OC. Możemy zrobić to online, na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 

Sprawdź OC sprawcy


W przypadku, gdy sprawca kolizji nie zamierza podać swojego numeru polisy, ważność jego OC można sprawdzić w UFG, czyli w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Potrzebny jest do tego jedynie numer rejestracyjny pojazdu sprawcy. Samego sprawdzenia ważności OC można dokonać tutaj: https://www.ufg.pl/infoportal/faces/pages_home-page/Page_4d98135c_14e2b8ace27__7ff1/Pagee0e22f3_14efe6adc05__7ff1/Page4d024e07_14f0a824115__7ff6?_afrLoop=35052136236958922&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=1ah1lmi4fi_4
W momencie, w którym sprawca nie przyznaje się do spowodowania kolizji, należy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Dokument ten powinien zawierać miejsce i opis zdarzenia, przyznanie (lub nieprzyznanie) się do winy, dane kierowców i samochodu oraz informacje OC. Do informacji OC należy numer polisy, jej okres ważności i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, które ją wydało. Jeśli kierowca jest niechętny do udzielenia informacji na temat swojego OC, lub podaje wyłącznie jego numer, warto zachować szczególną ostrożność  i założyć, że sprawca ubezpieczenia po prostu nie posiada. W tym wypadku najlepiej samodzielnie sprawdzić ważność polisy jego samochodu.


Sprawdź OC po rejestracji


Wystarczy, że odwiedzisz stronę www.ufg.pl i klikniesz w zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego lub VIN pojazdu, którego ważność OC chcesz sprawdzić, przechodzisz do kliknięcia „dalej”. W ostatnim kroku otrzymujesz informacje dotyczące firmy, w której pojazd ma wykupioną polisę ubezpieczeniową. Samo zweryfikowanie ważności OC jest bezpłatne, jednak informacje pojawiające się na stronie dotyczą wyłącznie ważności OC na dzień wybrania zapytania.


Sprawdź OC auta


Co, jeśli sprawca nie posiada ważnego OC pojazdu? Wtedy szkoda zostanie naprawiona z twojej polisy AC (autocasco) - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zrekompensuje twoje utracone zniżki i dodatkowe wydatki. W przypadku, gdy nie posiadasz ubezpieczenia AC, powinieneś skontaktować się z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym. To właśnie ono zwróci się do UFG o wypłatę odszkodowania w twoim imieniu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi...

​ Życie bez ubezpieczenia jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykownym posunięciem. Warto...

Czy warto korzystać z porównywarek...

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...