Polecamy

Mikrofibry do detailingu: Tajniki skutecznego pielęgnowania pojazdu

Dodatki do polisy OC – na które warto się zdecydować?

Porady ubezpieczeniowe

Jak wygląda rezygnacja z ubezpieczenia OC

Kupno samochodu nie musi wiązać się z obowiązkiem korzystania z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, sprzedaż auta może oznaczać natomiast zwrot niewykorzystanej składki. Sprawdź, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w przypadku sprzedaży auta lub w razie nabycia nowego samochodu!


Rezygnacja z ubezpieczenia OC przy sprzedaży samochodu


Po zakupie samochodu nowy właściciel może kontynuować umowę OC, która została przez ciebie zawarta, jak również z niej zrezygnować. Jeśli nabywca zrezygnuje z aktualnego ubezpieczenia, ty otrzymasz zwrot niewykorzystanej składki. Pamiętaj, że do 14 dni po sprzedaży samochodu musisz poinformować swoje towarzystwo ubezpieczeniowe o zmianie właściciela pojazdu, w przeciwnym razie będzie to skutkowało odpowiedzialnością za nieopłaconą składkę, a ewentualne szkody mogą zostać przypisane na twoje konto.


Rezygnacja z ubezpieczenia OC przez kupującego - wzór

 

Wypowiedzenie umowy OC należy dostarczyć pisemnie. Wzór wypowiedzenia umowy można pobrać ze strony internetowej swojego towarzystwa ubezpieczeniowego lub przygotować samodzielnie. Sam dokument koniecznie musi zawierać dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL, nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, a także numer wypowiadanej polisy, dane ubezpieczonego samochodu i powód wypowiedzenia umowy. W powodzie wypowiedzenia umowy warto pokusić się o przytoczenie podstawy prawnej. Co istotne, pisemna rezygnacja z ubezpieczenia musi być podpisana własnoręcznie, pełnym i czytelnym imieniem i nazwiskiem.

 

Rezygnacja z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela 


W przypadku, gdy chcesz zrezygnować z ubezpieczenia OC po kupnie nowego samochodu, wypowiedzenie OC możesz złożyć w dowolnym momencie. Zdarza się, że nowi nabywcy auta nie zamierzają kontynuować ubezpieczenia poprzedniego właściciela - nie obowiązują ich wtedy żadne sztywne terminy rezygnacji, a wycofanie OC nie wiąże się z ukrytymi, dodatkowymi kosztami.
 

Wypowiedzenie umowy OC należy wysłać bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela. W większości przypadków można tego dokonać mailowo, przesyłając skan dokumentu. Oczywiście można to zrobić także za pośrednictwem Poczty Polskiej w formie rejestrowanej przesyłki, przez agenta sprzedającego polisy danego towarzystwa ubezpieczeniowego, dzięki firmie kurierskiej lub osobiście w placówce.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi...

​ Życie bez ubezpieczenia jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykownym posunięciem. Warto...

Czy warto korzystać z porównywarek...

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...