Polecamy

Do czego jest nam potrzebne OC sprawcy wypadku i jak je sprawdzić?

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi współpracować

Porady ubezpieczeniowe

Do czego jest nam potrzebne OC sprawcy wypadku i jak je sprawdzić?

Mimo, że do wykupienia ubezpieczenia OC zobligowany jest każdy będący w posiadaniu pojazdu mechanicznego, zdarza się, że nie wszyscy kierowcy stosują się do obowiązującego aktu prawnego. Co, jeśli nastąpi wypadek, a sprawca nie zamierza podać swojego OC?

OC sprawcy wypadku


W razie, gdy sprawca kolizji nie zamierza podać swojego numeru polisy, ważność jego OC można zweryfikować w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Potrzebny jest do tego jedynie numer rejestracyjny pojazdu sprawcy. Kiedy sprawca nie przyznaje się do spowodowania kolizji, koniecznym jest spisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Dokument ten musi zawierać miejsce i opis zdarzenia, przyznanie się do winy, dane kierowców, dane samochodu oraz informacje OC, takie jak numer polisy, jej okres ważności i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, które ją wydało.


OC sprawcy - odszkodowanie 


By szybko i bezproblemowo uzyskać przysługujące odszkodowanie, właściwe kroki najlepiej podjąć bezpośrednio po zdarzeniu. W przypadku kolizji drogowej należy wezwać policję, jeśli wymaga tego sytuacja. Warto także pamiętać o zdjęciach z miejsca wypadku oraz o uzyskaniu oświadczenia sprawcy zdarzenia i oświadczeń świadków. Kolejnym krokiem jest skompletowanie dokumentacji potwierdzającej wielkość poniesionej szkody i dokumentacji medycznej wraz z zaświadczeniami lekarskimi, jak również ustalenie podmiotu, do którego będzie kierowane nasze roszczenie. Nie warto uznawać pierwszej propozycji ubezpieczyciela jako ostatecznej - często kończy się to zbyt małą kwotą wypłaconego ubezpieczenia, podczas gdy należy nam się znacznie więcej.  

Co, jeśli sprawca nie posiada ważnego OC pojazdu? Wtedy szkoda zostanie naprawiona z twojej polisy AC (autocasco) - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zrekompensuje twoje utracone zniżki i dodatkowe wydatki. W przypadku, gdy nie posiadasz ubezpieczenia AC, powinieneś skontaktować się z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym. To właśnie ono zwróci się do UFG o wypłatę odszkodowania w twoim imieniu.


OC sprawcy po nr rej.


Wejdź na stronę www.ufg.pl i odnajdź zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”, następnie wpisując odpowiedni numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Po kilku sekundach otrzymasz informacje dotyczące firmy, w której pojazd ma wykupioną polisę ubezpieczeniową. Weryfikacja ważności OC jest bezpłatna, a dane pojawiające się na stronie dotyczą wyłącznie ważności OC na dzień wybrania zapytania.


Samochód zastępczy z OC sprawcy - na jak długo? 


W przypadku szkody częściowej, kwalifikującej samochód do naprawy, auto zastępcze przysługuje poszkodowanemu na cały okres trwania naprawy. Uwzględnia się tutaj nie tylko samą naprawę, lecz również czas oczekiwania na przystąpienie do niej, oczekiwanie na zamówione części i na kosztorys oraz czas, który jest niezbędny do odbioru samochodu przez ubezpieczonego. Ubezpieczyciel nie chce wynająć auta na cały okres pozbawienia pojazdu? Wypożycz auto tej samej klasy, co twój uszkodzony samochód, a następnie zgłoś się do towarzystwa ubezpieczeniowego, by rozliczyć fakturę.  Jeśli nastąpi szkoda całkowita, z samochodu zastępczego możesz korzystać od dnia zniszczenia pojazdu aż do momentu, gdy będziesz mógł nabyć nowy. W przypadku, gdy - mimo wypłaty odszkodowania - z uzasadnionych przyczyn nie jesteś w stanie kupić nowego samochodu, towarzystwo ubezpieczeniowe nadal jest zobowiązane do opłacania kosztów wynajmu pojazdu zastępczego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi...

​ Życie bez ubezpieczenia jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykownym posunięciem. Warto...

Czy warto korzystać z porównywarek...

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...