Polecamy

Cena ubezpieczenia autocasco

Co, jeśli sprawca nie posiada ważnego OC pojazdu?

Porady ubezpieczeniowe

Jak sprawdzić zniżki OC?

Zniżkami OC nazywamy rabat, który ubezpieczyciele przyznają wszystkim kierowcom mogącym pochwalić się brakiem spowodowanych szkód w poprzednich latach jazdy. Zniżki nie są przypisane do danego pojazdu, a do konkretnej osoby, zatem sprzedaż samochodu nie wiąże się z ich utratą.


Jak sprawdzić zniżki OC?

Zniżki OC można sprawdzić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest sięgnięcie po ZOPUK, czyli Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Dokument ten wystawiany jest przez każdego ubezpieczyciela, z którym została zawarta umowa ubezpieczenia OC. Znajdują się na nim informacje dotyczące popełnionych szkód i rodzaju ochrony. ZOPUK nie określa dokładnej ilości przysługujących zniżek, jednak na podstawie tego zaświadczenia łatwo wyliczyć je samodzielnie, dzięki podanej na nim liczbie lat bezkolizyjnej jazdy.

Zerknięcie na dane z ostatniej polisy jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zweryfikowanie wielkości ewentualnych zniżek - wystarczy odnaleźć polisę za rok ubiegły. Informacje dotyczące zniżek powinny znajdować się na niewielkim blankiecie. Jeśli ich nie ma, z powodzeniem odnajdziesz je na innych dokumentach otrzymanych od ubezpieczyciela. Dobrym rozwiązaniem jest także telefon do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, które o przysługujących zniżkach poinformuje cię od ręki.


Jak sprawdzić zniżki OC - UFG
 

Kolejną szansą na sprawdzenie zniżek jest skorzystanie z zaświadczenia UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Jak sprawdzić zniżki OC online? Na stronie internetowej UFG jesteś w stanie samodzielnie wygenerować zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej z ostatnich 5 lat. By to zrobić, konieczne jest przeprowadzenie rejestracji i uwierzytelnienie konta na stronie UFG.


Kiedy przysługują zniżki OC? 


Bezkolizyjna jazda to maksymalnie 60% zniżek u większości towarzystw ubezpieczeniowych, jednak Uniqua czy Proama oferują nawet do 80% upustu za brak wyrządzonych na drodze szkód. Zasady w liczeniu zniżek są proste. Rok bezwypadkowej jazdy to 10% upustu w ubezpieczeniu komunikacyjnym, kolejny - 20% i tak dalej, aż do osiągnięcia maksymalnej zniżki. Wszystko zależy jednak od ubezpieczyciela. Niektórzy z nich proponują zaledwie 20% redukcji ceny po 3 latach bezszkodowej jazdy, inni natomiast - już 60% po latach dwóch.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Czy warto korzystać z porównywarek...

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...

Jak sprawdź OC sprawcy wypadku?

Już od lutego 2012 roku jesteśmy w stanie samodzielnie sprawdzić, czy sprawca danego pojazdu...