Polecamy

OC a AC

Jesteś specjalistą IT? Potrzebujesz dobrego ubezpieczenia OC

Porady ubezpieczeniowe

Jak sprawdzić zniżki OC?

Zniżkami OC nazywamy rabat, który ubezpieczyciele przyznają wszystkim kierowcom mogącym pochwalić się brakiem spowodowanych szkód w poprzednich latach jazdy. Zniżki nie są przypisane do danego pojazdu, a do konkretnej osoby, zatem sprzedaż samochodu nie wiąże się z ich utratą.


Jak sprawdzić zniżki OC?

Zniżki OC można sprawdzić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest sięgnięcie po ZOPUK, czyli Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Dokument ten wystawiany jest przez każdego ubezpieczyciela, z którym została zawarta umowa ubezpieczenia OC. Znajdują się na nim informacje dotyczące popełnionych szkód i rodzaju ochrony. ZOPUK nie określa dokładnej ilości przysługujących zniżek, jednak na podstawie tego zaświadczenia łatwo wyliczyć je samodzielnie, dzięki podanej na nim liczbie lat bezkolizyjnej jazdy.

Zerknięcie na dane z ostatniej polisy jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zweryfikowanie wielkości ewentualnych zniżek - wystarczy odnaleźć polisę za rok ubiegły. Informacje dotyczące zniżek powinny znajdować się na niewielkim blankiecie. Jeśli ich nie ma, z powodzeniem odnajdziesz je na innych dokumentach otrzymanych od ubezpieczyciela. Dobrym rozwiązaniem jest także telefon do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, które o przysługujących zniżkach poinformuje cię od ręki.


Jak sprawdzić zniżki OC - UFG
 

Kolejną szansą na sprawdzenie zniżek jest skorzystanie z zaświadczenia UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). Jak sprawdzić zniżki OC online? Na stronie internetowej UFG jesteś w stanie samodzielnie wygenerować zaświadczenie o przebiegu historii ubezpieczeniowej z ostatnich 5 lat. By to zrobić, konieczne jest przeprowadzenie rejestracji i uwierzytelnienie konta na stronie UFG.


Kiedy przysługują zniżki OC? 


Bezkolizyjna jazda to maksymalnie 60% zniżek u większości towarzystw ubezpieczeniowych, jednak Uniqua czy Proama oferują nawet do 80% upustu za brak wyrządzonych na drodze szkód. Zasady w liczeniu zniżek są proste. Rok bezwypadkowej jazdy to 10% upustu w ubezpieczeniu komunikacyjnym, kolejny - 20% i tak dalej, aż do osiągnięcia maksymalnej zniżki. Wszystko zależy jednak od ubezpieczyciela. Niektórzy z nich proponują zaledwie 20% redukcji ceny po 3 latach bezszkodowej jazdy, inni natomiast - już 60% po latach dwóch.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi...

​ Życie bez ubezpieczenia jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykownym posunięciem. Warto...

Czy warto korzystać z porównywarek...

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...