Polecamy

Jak sprawdź OC sprawcy wypadku?

Co, jeśli sprawca nie posiada ważnego OC pojazdu?

Porady ubezpieczeniowe

Czy warto wykupić Autocasco?

Autocasco zabezpiecza pojazd przed pożarami, wybuchami, powodziami, a także przed różnorakimi zjawiskami atmosferycznymi, zniszczeniami, kradzieżą i uszkodzeniami. AC jest ubezpieczeniem w pełni dobrowolnym, a stałe opłacanie składek gwarantuje również wypłacenie określonej sumy pieniędzy w przypadku kolizji z pojazdami, ludźmi lub zwierzętami przebywającymi poza pojazdem. 

To od wieku i wartości pojazdu zależą koszty AC. Nie bez znaczenia pozostaje również miejscowość, w której wykupiona została polisa ubezpieczeniowa - większe miasto wiąże się z większymi wydatkami. Za autocasco mniej zapłacą starsi, doświadczeni kierowcy oraz ci wykonujący zawód mniej narażony na wypadki drogowe. W określeniu ceny istotny jest również zakres autocasco, mogący obejmować wymianę części i naprawę pojazdu na podstawie kosztorysu przedstawionego przez warsztat samochodowy lub wymianę na oryginalne części i naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi - naprawa w ASO jest  zdecydowanie droższym wariantem. By odszkodowanie było jak najbardziej opłacalne, polecany jest zakup pakietu OC + AC.

Kiedy najbardziej warto zainwestować w autocasco? W przypadku, gdy twój samochód jest nowy. I wartościowy. Często także popularność marki wpływa na większe prawdopodobieństwo kradzieży. Dokonując zakupu AC możesz liczyć także na pokrycie kosztów w momencie, gdy zarysujesz auto z własnej winy.

Im starszy samochód, tym mniejsza liczba ubezpieczycieli chętnych na udzielenie autocasco. W przypadku starszych pojazdów najbardziej popularnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie minicasco. To zdecydowanie tańsze niż standardowe AC rozwiązanie obejmuje mniejszy zakres ubezpieczenia. Składka minicasco wynosi kilkadziesiąt złotych rocznie. Zastanów się nad koniecznością wykupywania pełnego zakresu AC przy posiadaniu nieco starszego modelu - jego wartość spada z roku na rok, dlatego nie zawsze pełne autocasco jest konieczne. Zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe zastrzega sobie prawo do wypłaty jedynie 20-40% wartości części użytych do naprawy samochodu po wypadku, a wersja podstawowa ubezpieczenia pomniejszona jest o 10-20% udziału własnego. Mimo wszystko warto zaznaczyć, że nawet w przypadku posiadania kilkunastoletniego auta, wybór AC jest opłacalny bardziej, niż prowadzenie napraw na własny koszt.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Brokerzy ubezpieczeniowi- dlaczego warto z nimi...

​ Życie bez ubezpieczenia jest w dzisiejszych czasach bardzo ryzykownym posunięciem. Warto...

Czy warto korzystać z porównywarek...

Większość ludzi chciałoby zakupić polisę ubezpieczeniową po jak najniższej cenie...

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu...

Czy wiesz, że oferty OC dla konkretnego kierowcy mogą różnić się nawet o kilka tysięcy...