Polecamy

Co znaczy skrót OC?

Dowiedz się ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i jak firmy...

Ubezpieczenie OC

Co, jeśli sprawca nie posiada ważnego OC pojazdu?

Ubezpieczenie OC powinien wykupić każdy będący w posiadaniu pojazdu mechanicznego. Samo ubezpieczenie OC jest przypisane nie do właściciela, a do konkretnego pojazdu. Co w przypadku wypadku? Poniżej kilka wskazówek, jak najłatwiej sprawdzić OC sprawcy.


Sprawdzenie OC sprawcy wypadku 


W przypadku, gdy sprawca kolizji nie zamierza podać swojego numeru polisy, ważność jego OC można sprawdzić w UFG, czyli w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Potrzebny jest do tego jedynie numer rejestracyjny pojazdu sprawcy. W momencie, w którym sprawca nie przyznaje się do spowodowania kolizji, należy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Dokument ten powinien zawierać miejsce i opis zdarzenia, przyznanie (lub nieprzyznanie) się do winy, dane kierowców i samochodu oraz informacje OC. Do informacji OC należy numer polisy, jej okres ważności i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, które ją wydało. Jeśli kierowca jest niechętny do udzielenia informacji na temat swojego OC, lub podaje wyłącznie jego numer, warto zachować szczególną ostrożność  i założyć, że sprawca ubezpieczenia po prostu nie posiada. W tym wypadku najlepiej samodzielnie sprawdzić ważność polisy jego samochodu.


Co, jeśli sprawca nie posiada ważnego OC pojazdu? 


Wtedy szkoda zostanie naprawiona z twojej polisy AC (autocasco) - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zrekompensuje twoje utracone zniżki i dodatkowe wydatki. W przypadku, gdy nie posiadasz ubezpieczenia AC, powinieneś skontaktować się z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym. To właśnie ono zwróci się do UFG o wypłatę odszkodowania w twoim imieniu.


Sprawdzenie OC sprawcy - UFG 


Wystarczy, że odwiedzisz stronę www.ufg.pl i klikniesz w zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu”. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego lub VIN pojazdu, którego ważność OC chcesz sprawdzić, przechodzisz do kliknięcia „dalej”. W ostatnim kroku otrzymujesz informacje dotyczące firmy, w której pojazd ma wykupioną polisę ubezpieczeniową. Samo zweryfikowanie ważności OC jest bezpłatne, jednak informacje pojawiające się na stronie dotyczą wyłącznie ważności OC na dzień wybrania zapytania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Już nie tylko warszawiacy! Ceny ubezpieczenia OC...

​Wzrost cen OC jest aż nadto widoczny. Coraz więcej kierowców zaczyna się zastanawiać, czy...

Jesteś specjalistą IT? Potrzebujesz dobrego...

Są takie zawody, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem. Jednym z nich jest...

Dodatki do polisy OC – na które warto się...

​ Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to rodzaj polisy majątkowej, która zapewnia...