Polecamy

Samochód zastępczy z ubezpieczenia AC

Czy warto korzystać z porównywarek internetowych?

Ubezpieczenie OC

Jesteś specjalistą IT? Potrzebujesz dobrego ubezpieczenia OC

Są takie zawody, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem. Jednym z nich jest specjalista IT, zwłaszcza gry prowadzi własną firmę i współpracuje z kontrahentami na zasadzie B2B. Ciąży na nim spora odpowiedzialność związana z przechowywaniem i przetwarzaniem danych wrażliwych czy dostarczaniem usług spełniających wymagania ustawowe. Do tego problemy z nierzetelnymi pracownikami czy niewypłacalnymi klientami. Jak sobie z nimi poradzić? Możesz zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji, wykupując odpowiednio wcześniej dobre ubezpieczenie OC.

Ubezpieczenie dla pracujących w branży IT

Praca w IT wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, czasem też ze stresem oraz naciskami zewnętrznymi. Presja nie zawsze pomaga w pracy, a częściej prowadzi do pomyłek i błędów. Jednak te, choć powodują roszczenia ze strony klientów, nie są jeszcze najgorsze. Dużym problemem, który może zachwiać firmę w posadach jest niewypłacalność kontrahentów, opóźnienia w rozliczaniu faktur czy wręcz całkowite uchylanie się od obowiązku zapłaty. Co wtedy? Jeżeli masz dobre ubezpieczenie w branży IT to nie jesteś sam z konsekwencjami.

Zagrożenia w branży IT – weź je pod uwagę

Możesz się zastanawiać, na jakie zagrożenia jest narażony pracownik branży IT, czy takowe w ogóle występują? Okazuje się, że tak i mogą zafundować Ci przykre doświadczenia. Do najczęstszych problemów zalicza się:

  • straty materialne wynikające z przedłużających się prac, nieuregulowanych faktur, pojawiających się kar finansowych czy roszczeń osób trzecich, które trzeba zaspokoić,
  • cyberataki – kradzieże, włamania, wykradanie danych, zniszczenie efektów prac, ataki hakerskie, niszczycielki wirus, uszkodzenia techniczne sprzętu,
  • utrata reputacji w wyniku uzyskania negatywnych opinii użytkowników (nie zawsze zgodnych z prawdą).

Problemem są także usługi i produkty, które dostarczasz klientom, a które nie spełniają ich oczekiwań lub są niezgodne z obowiązującymi ustawami. W takich sytuacjach, ale nie tylko, możesz mierzyć się z problemem niewypłacalności. Nieuregulowane faktury zachwieją Twoją stabilnością finansową i utrudnią realizowanie kolejnych inwestycji, czasem prowadząc wręcz do utracenia płynności finansowej, a nawet bankructwa.

Jak ustrzec się przed konsekwencjami?

Dobra wiadomość jest taka, że przed konsekwencjami cyberataków czy cyberprzestępstw możesz się ustrzec. Trzeba jednak z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o wykupienie dobrej polisy. OC musi odnosić się bezpośrednio do Twojego zawodu i uwzględniać ryzyka, jakie wiążą się z pracą na stanowisku specjalisty IT. Aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed nieuczciwymi pracownikami, niesłownymi kontrahentami, roszczeniami klientów wybierz polisę, która obejmuje ubezpieczenie:

  • przed szkodami wyrządzonymi w cyberprzestrzeni,
  • OC (odpowiedzialności cywilnej zawodowej),
  • od roszczeń wysuwanych przez osoby trzecie.

Wiele z roszczeń finansowych może w Twoim imieniu pokryć ubezpieczyciel. Przed podpisaniem umowy z wybranym towarzystwem dokładnie zapoznaj się z jego treścią.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Już nie tylko warszawiacy! Ceny ubezpieczenia OC...

​Wzrost cen OC jest aż nadto widoczny. Coraz więcej kierowców zaczyna się zastanawiać, czy...

Dodatki do polisy OC – na które warto się...

​ Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to rodzaj polisy majątkowej, która zapewnia...

Jak znaleźć najtańsze OC? Przydatne wskazówki

​ Składki za ubezpieczenie OC bywają dla niektórych kierowców bardzo kosztowne. Z reguły...