Polecamy

Mikrofibry do detailingu: Tajniki skutecznego pielęgnowania pojazdu

Samochód zastępczy z ubezpieczenia AC

Ubezpieczenie OC

Co znaczy skrót OC?

Za jego brak grożą wysokie kary: zaledwie 3 dni zwłoki w związku z zapłatą może skutkować 840 złotymi grzywny. Sprawdź, czym jest OC i co gwarantuje!


OC - co to znaczy?


Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego zadaniem jest ochrona posiadaczy pojazdów mechanicznych od ponoszenia odpowiedzialności za szkody wyrządzone zarówno ruchem, jak i postojem ubezpieczonych pojazdów. Co istotne, ubezpieczenie OC gwarantuje wypłacenie odszkodowania za szkody, które spowodował kierowca pojazdu osobom trzecim. W przypadku, gdy nastąpi wypadek czy kolizja, kierowca nie jest zmuszony do wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni - robi to za niego jego ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie OC wykupić powinien każdy będący w posiadaniu pojazdu mechanicznego, zarówno samochodu, jak i motocyklu. OC obowiązuje także pojazdy rolnicze, wykluczając jednocześnie te wolnobieżne, użytkowane wyłącznie w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego. Samo ubezpieczenie OC jest przypisane nie do właściciela, a do konkretnego pojazdu. W przypadku, gdy zostało dokonane kupno samochodu, a maszyna posiada ważne OC, nadal można z niego korzystać. Mimo, że polisa OC przedłuża się automatycznie, a umowa podpisywana jest na rok, w razie zakupu auta z ważnym OC nowy właściciel powinien samodzielnie zadbać o przedłużenie ubezpieczenia. Również w przypadku nieopłacenia składki OC wygaśnie.

Ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, kiedy kierowca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających oraz gdy szkoda została wyrządzona specjalnie.

Cena OC zależy od licznych czynników, takich jak możliwe wypracowane zniżki, długość płatności składek, historia wypadków czy ilość przejeżdżonych lat, a także miejsce zamieszkania i dane techniczne samochodu. Najwyższą kwotę OC będą zmuszeni zapłacić najmłodsi z kierowców, ponieważ ich niedoświadczenie na drodze wzbudza nieufność w ubezpieczycielach. Najniższą sumą OC będą cieszyli się oczywiście kierowcy bezwypadkowi i jak najbardziej doświadczeni.


OC - co to za skrót?


Skrót OC oznacza ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W przypadku ubezpieczenia komunikacyjnego, chodzi o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu za wszelkie szkody, które są związane z ruchem tego pojazdu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Już nie tylko warszawiacy! Ceny ubezpieczenia OC...

​Wzrost cen OC jest aż nadto widoczny. Coraz więcej kierowców zaczyna się zastanawiać, czy...

Jesteś specjalistą IT? Potrzebujesz dobrego...

Są takie zawody, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem. Jednym z nich jest...

Dodatki do polisy OC – na które warto się...

​ Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to rodzaj polisy majątkowej, która zapewnia...