Polecamy

Co, jeśli sprawca nie posiada ważnego OC pojazdu?

Hydrofobowe powłoki samochodowe (Niewidzialna wycieraczka)

Ubezpieczenie OC

Jak znaleźć najtańsze OC? Przydatne wskazówki

Składki za ubezpieczenie OC bywają dla niektórych kierowców bardzo kosztowne. Z reguły najwięcej płacą właściciele dużych pojazdów, mniej doświadczeni i młodsi kierowcy. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, aby obniżyć składkę. W jaki sposób znaleźć najtańsze OC?

Większy wybór i taniej przez internet

Aby kupić obowiązkową polisę OC, nie trzeba odwiedzać ubezpieczyciela ani tradycyjnego pośrednika. Multiagencje ubezpieczeniowe w dużej mierze przeniosły się obecnie do sieci, gdzie proponują skorzystanie z porównywarek ubezpieczeń, takich jak Kiosk Polis:

https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Ich użytkownicy muszą jedynie wypełnić krótki formularz, w którym uzupełniają informacje na swój temat i dane dotyczące pojazdu. Informacje są całkowicie bezpieczne, a właściciele porównywarki nie udostępniają ich innym podmiotom. Następnie na ekranie ukazują się oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych działających na rodzimym rynku. W przypadku polisy OC, której zakres jest regulowany ustawowo, wybór sprowadza się najczęściej do najtańszej możliwej propozycji. Opcjonalnie w podobnej cenie można otrzymać dodatkową usługę, na przykład podstawowy pakiet Assistance, bezpośrednią likwidację szkód lub ubezpieczenie opon. Polisy kupowane przez internet są zazwyczaj tańsze.

OC taniej w pakiecie

Klient, który rozważa wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, np. Autocasco, NNW czy Assistance, powinien wybrać pakiet. Cena za poszczególne polisy staje się wtedy automatycznie niższa. Najpopularniejszy pakiet to OC plus AC, który warto uwzględnić w trakcie korzystania z internetowego kalkulatora.

Współwłasność samochodu

Mniej doświadczeni młodzi kierowcy, którym towarzystwo ubezpieczeniowe z zasady proponuje wyższe składki, mają do dyspozycji ciekawe rozwiązanie. Jest nim współwłasność auta z rodzicem lub współmałżonkiem. Wówczas obaj kierowcy korzystają ze zniżek bardziej doświadczonego. Jeśli może się on pochwalić latami bezszkodowej jazdy, składka ulega uszczupleniu nawet o 60-70%. Wadą tej metody jest jednak fakt, że w przypadku kolizji spowodowanej przez jednego z kierowców, obaj tracą część wypracowanych wcześniej zniżek. Jednak nawet uwzględniając ewentualny wypadek, taka opcja bywa zwykle bardzo opłacalna.

Staż za kierownicą z uwzględnieniem innych pojazdów

Nie wszyscy kierowcy w momencie ubezpieczenie auta zdają sobie sprawę, że ich staż za kierownicą nie dotyczy tylko własnego samochodu. Na obniżenie składek może bowiem wpłynąć także posiadanie zarejestrowanego motoru lub prowadzenie auta służbowego. W obu przypadkach wystarczy przedstawić ubezpieczycielowi dowód. Będą nim dokumenty jednośladów lub odpowiednie zaświadczenie, przygotowane przez pracodawcę.

Płatność z góry bardziej się opłaca

Składkę OC można opłacać na rok z góry lub rozłożyć na raty. Najczęściej pierwsza opcja przekłada się na niższe koszty, a ulga zależy od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Może się jednak okazać, że warto spożytkować na ten cel oszczędności, a nawet posłużyć się kartą kredytową.

Niezależnie od podjętej decyzji, nie należy zwlekać z ubezpieczeniem pojazdu, ponieważ z tego tytułu grożą bardzo wysokie kary – od 2020 roku nawet 5200 zł.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Już nie tylko warszawiacy! Ceny ubezpieczenia OC...

​Wzrost cen OC jest aż nadto widoczny. Coraz więcej kierowców zaczyna się zastanawiać, czy...

Jesteś specjalistą IT? Potrzebujesz dobrego...

Są takie zawody, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem. Jednym z nich jest...

Dodatki do polisy OC – na które warto się...

​ Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to rodzaj polisy majątkowej, która zapewnia...