Polecamy

Hydrofobowe powłoki samochodowe (Niewidzialna wycieraczka)

Jak znaleźć najtańsze OC? Przydatne wskazówki

Inne

Czy warto wybudować dom z drewna klejonego?

Domy z drewna klejonego stają się ostatnio szalenie popularne wśród osób zainteresowanych tematyką drewnianych budowli. Być może niebawem upowszechnią się na tyle, że większość nowobudowanych domów będzie wykonana właśnie z tego rodzaju drewna, co wynika głównie z jego ponadprzeciętnych parametrów i właściwości. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Na czym polega budowanie z drewna klejonego?

Wcześniej budowano domy z balii, które, chociaż równie piękne, miały swoje wady. Ich przykładem było pękanie, intensywne osiadanie budynku i zmiany w strukturze drewna czy nierówności w izolacji. Dzięki rozpoczęciu stosowania technologii klejenia można wyeliminować wszystkie te problemy. Jak powstaje dom z drewna klejonego? Drewno tartaczne należy pociąć na deski równej wielkości, a następnie wysuszyć, odpowiednio wystrugać i zeszlifować. Następnie deski łączy się ze sobą przy pomocy specjalnego kleju oraz prasy. Na koniec docina się drewno i można przejść do rozpoczęcia budowy.

Drewno klejone wygląda podobnie do tradycyjnych balii, jednak cechuje się wyższym komfortem cieplnym i akustycznym oraz odpornością na wilgoć. Jedyną trudnością w budowaniu domów tego rodzaju jest stosunkowo mała ilość specjalistów z tego zakresu na rynku. Tutaj z pomocą przychodzi firma BSHaus, która pomoże w obróbce drewna, zaprojektowaniu i postawieniu domu w tej technologii.

Zalety drewna klejonego

Największą zaletą drewna klejonego jest jego ponadprzeciętna wytrzymałość. Belki tego rodzaju to większa trwałość od balii, a nierzadko nawet od cegły czy betonu. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego kleju drewno jest odporne na działanie szkodników, odkształcenia, powstające zwykle wraz z upływem czasu oraz na procesy gnilne.

Omawiany materiał jest ekologiczną alternatywą dla innych technologii budowlanych. Wbrew obiegowej opinii przy pomocy drewna klejonego warstwowo można budować nie tylko małe domki letniskowe, ale również ogromne obiekty mieszkalne. Stawia się je stosunkowo szybko, ponieważ technologia umożliwia wysoki stopień stosowania prefabrykatów. Nic zatem dziwnego, że domy tego rodzaju są masowo budowane np. w Szwecji czy Finlandii.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Zobacz

Mikrofibry do detailingu: Tajniki skutecznego...

Mikrofibry do detailingu to niezastąpione narzędzie w pielęgnowaniu samochodu. Dla miłośników...

Leasing Audi dla osoby prywatnej - jak dostać?

Leasing samochodu marki Audi dla osoby prywatnej stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem w...

Telewizyjne inspiracje na deszczowy weekend

Szukacie inspiracji na deszczowy weekend w swoim domu? Co powiesz na deszcz za oknem, śliskie...